Separatory tłuszczu i skrobi

NASZA FIRMA OFERUJE KAŻDY RODZAJ SEPARATORA TŁUSZCZU I SKROBI. PROSIMY O ZAPYTANIE TELEFONICZNE BĄDŹ EMAIL, A DOBIERZEMY I ZREALIZUJEMY KAŻDY PROJEKT.

Zastosowanieseparatora substancji tłuszczowych oraz skrobi: podstawowym zadaniem separatora tłuszczu jest zatrzymanie wszystkich cząstek stałych, tłuszczy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Urządzenie przeznaczone do oczyszczania ścieków technologicznych pochodzących między innymi z hoteli, barów szybkiej obsługi, restauracji, miejsc zbiorowego żywienia, rzeźni, ubojni, przetwórni spożywczych, itd.

Zasada działania: w separatorach tłuszczu wykorzystujemy grawitacyjny przepływ, w wyniku którego następuje oddzielenie lżejszych od wody tłuszczów. Tłuszcze gromadzą się na powierzchni ścieków – w górnej części zbiornika. Silnie zatłuszczone ścieki technologiczne nie powinny być odprowadzane bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnych, ponieważ powoduje to szereg problemów związanych z funkcjonowaniem biologicznych oczyszczalni ścieków oraz zwiększa koszty eksploatacji sieci kanalizacyjnej. W celu zminimalizowania niekorzystnych skutków bezpośredniego odprowadzania tłuszczów roślinnych i zwierzęcych do kanalizacji (zatykanie przewodów, emisje gazów gnilnych, zwiększone zużycie tlenu w biologicznych oczyszczalniach ścieków) konieczne jest odtłuszczenie ścieków jak najbliżej źródła powstawania zanieczyszczeń tłuszczowych. Separatory tłuszczów stosuje się na odpływach ścieków technologicznych, w których występuje zwiększone stężenie tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Montaż:

Separatory są dostarczane na budowę jako kompletne urządzenia. Ich instalacja polega na:

  • umieszczeniu separatora w przygotowanym wykopie

  • podłączeniu króćców separatora z przewodami kanalizacji

  • starannym zasypaniu separatora piaskiem stabilizowanym.

Szczegółowe wytyczne dotyczące montażu zawarte są w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR).

Konserwacja separatorów:
Serwis polega na okresowym opróżnianiu zatrzymanych w urządzeniu odpadów oraz czyszczenia wnętrza separatora. Periodyczność czyszczenia zależy od szybkości gromadzenia się odpadów. Powinno być ono przeprowadzane zawsze po wypełnieniu przez osady połowy objętości osadnika lub wyczerpaniu w 4/5 maksymalnej pojemności przetrzymania olejów, lecz nie rzadziej niż raz w roku. Po oczyszczeniu należy separator napełnić wodą.

Mini separator substancji tłuszczowych typ: MOT 0,5

 Właściwości urządzenia


  • Materiał – zbiornik: polietylen

  • Materiał – wyposażenie: polietylen

  • Rodzaj urządzenia – grawitacyjne

  • Podłączenie  – pod zlewozmywakiem lub za zmywarką

 Wyposażenie urządzenia


  • komora separacyjna

  • komora odmulacza

  • króciec do podłączenia wentylacji (prawo lub lewostronny)

  • pokrywa zamykana na śruby

Dane techniczne


Przepływ nominalny (l/s)

 0,5

Pojemność całkowita (l) 

38

Pojemność separatora (l) 

15

Pojemność odmulacza (l)

15

Wysokość (mm) 

385

Szerokość (mm) 

330

Długość (mm)

420

Średnica króćców (mm) 

50

Wysokość do wlotu ścieków od dna (l) 

265

Wysokość do wylotu ścieków od dna (l) 

245

Ilość włazów (szt.)

1

Waga (kg) 

4

Informacje dodatkowe:



Przeznaczenie

Silnie zatłuszczone ścieki technologiczne nie powinny być odprowadzane bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnych. Tłuszcz wpływa negatywnie na stan środowiska naturalnego oraz powoduje szereg problemów eksploatacyjnych. Problemy te wynikają z faktu, iż tłuszcz nie jest rozpuszczalny w wodzie, lecz znajduje się w postaci trudno ulegających rozkładowi kleistych grudek. Grudki tłuszczu osadzają się w rurach kanalizacyjnych powodując „zarastanie” i w rezultacie – w wyniku procesów rozkładowych – nieprzyjemny zapach, korozję urządzeń oraz zatykania się przewodów. Mini separator tłuszczu zatrzymuje tłuszcze oraz substancje stałe.


Mini separator tłuszczu stosujemy wszędzie tam, gdzie ścieki zawierają tłuszcz w większej ilości niż w typowych ściekach bytowych. Urządzenie należy instalować tuż za miejscem powstawania ścieków:
– pod zlewem
– za zmywarką

Typowe przykłady zastosowania to: hotele, restauracje, bary, miejsca zbiorowego żywienia, zakłady rybne, zakłady przerobu odpadów zwierzęcych, itp.


Wykonanie separatora zgodnie z normą EN 1825
i Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 305/2011